Jak zainwestować w ropę naftową?

Jak zarobić na taniejącej ropie?

Poradnik Klienta

Jak uzyskać na taniejącej ropie? Historia się powtarza. Też jak 6 lat temu, i dziś na rynku ropy pieniądze odpowiadają na trasie. Wystarczy wstęp do tankowca lub magazynu także mocna (prawie) bez ryzyka zarobić po dolarze na baryłce ropy naftowej.

Jak uzyskać na taniejącej ropie?

W środę 14. stycznia ropę z dostawą w lutym można na nowojorskiej giełdzie towarowej (NYMEX) ważna było uzyskać po cenie 45,97 dolarów za baryłkę. Dzień wcześniej kurs „czarnego złota” osiągnął 6-letnie minimum na stanie 44,22 USD. A teraz ta sama ropa w ramach kontraktów z grudniowym terminem dostawy w środę była podawana na 53,32 USD za baryłkę

Jak zarobić na taniejącej ropie?

Nazywa to, iż na dowolnej baryłce można zarobić 7,35 dolara! Wystarczy kupić kontrakt lutowy i zarazem sprzedać (wystawić) kontrakt idący w grudniu 2015 roku. Sytuacja, gdy kurs odległych kontraktów terminowych jest cieńszy od wartości w dostawie natychmiastowej (czyli w kontraktach krótkoterminowych) nosi nazwę contango. Contango na rynkach surowcowych jest rzeczą normalną, ale rzadko kiedy jest tak szerokie, jak już na rynku ropy naftowej.

AAA… tankowiec pilnie wynajmę
W wszystkiej sprawie tkwi jednak dość duży haczyk. Mianowicie, daną w lutym ropę trzeba gdzieś fizycznie przechować do końcówki grudnia. Do tego dochodzą koszty ubezpieczenia, prowizji dla brokera i koszty finansowania – bo przecież lepiej wziąć z kredytu niż zamrażać własny kapitał. Analitycy szacują te łączne koszty na ponad 6 USD za baryłkę. Jednak więc i naprawdę zwie, iż na ropie bez ryzyka można zarobić ponad dolara na dowolnej baryłce.

Według danych Reutersa w październiku magazyny w Kształtach Połączonych były użytkowane w zaledwie 1/3 i zawsze mogły pomieścić prawie 290 mln baryłek ropy. Od obecnego momentu rzeczywiste zapasy ropy w USA zwiększyły się o ok. 22 mln baryłek. Wśród traderów zapewne jest już wyścig o rezerwacje mieszkania w zbiornikach w wyczekiwaniu na wzrost contanga.

Ropę można przechowywać więcej na zakotwiczonych tankowcach. Według portalu Russia Today naftowy gigant Shell już wynajął kilka tankowców na etap 12 miesięcy. Stawki za wynajem supertankowca w grudniu sięgnęły blisko stu tysięcy dolarów dziennie również stanowiły najznakomitsze od lat.

Powtórka z 2009 roku?
Obecna rzecz do złudzenia przypomina wydarzenia z zimy 2009 roku, gdy globalna recesja zbiła cenę ropy Brent ze 147 do 37 USD za baryłkę. Wtedy contango na rynku ropy istniałoby jeszcze większe, stosując w porywach 25 USD na baryłce w wypadku kontraktów większych niż rok.

6 lat temu zawód był godniejszy zarówno z względu drastycznego spadku cen frachtu, co pozwoliło za pół darmo wynająć mieszkające na kotwicy tankowce. Obecnie problem nie istnieje już tak ciepły jak w roku 2009, ale same łatwiej o tworzenie i siedzenie w magazynach.

Sytuację od dobrego czasu zajmują nie tylko arbitrażyści, a i Chińczycy. Miesiąc temu Bloomberg raportował, że do Chin zmierzają 83 supertankowce wyładowane tanią ropą. Trend budowania państwowych zapasów strategicznych już chyba w możliwości: w zeszłym miesiącu chiński import ropy osiągnął rekordowe 30,37 mln ton, czyli ok. 7,15 mln baryłek dziennie.

Wszystko to jeszcze bardziej przypomina początek roku 2009, gdy cena ropy Brent po ciężkim spadku (-75% w pół roku) przez kolejne dwa lata uległa potrojeniu, wiosną 2011 roku mając poziom 125 USD za baryłkę. Czas względnie taniej ropy (poniżej 50 USD/bbl) trwał przez 4 miesiące.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments